Czy polskie serwisy bardzo odbiegają od światowych? Porównanie serwisów o tematyce gier komputerowych może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie. Sprawdźmy co irytuje użytkowników na takich portalach.

Referat przygotowany na zajęcia Podstawy Architektury Informacji prowadzone przez 
prof. Ewę Głowacką.

Alicja Kloska,
Olivia Granatowski,
Igor Kaczmarek,
Toruń 2013

Krótka prezentacja wybranych serwisów

Gry-Online.pl

Serwis został założony w 2001 r. Początkowo był typowym serwisem o grach komputerowych. Od mniej więcej 2003 roku był internetową wersją Wielkiej encyklopedii gier, sprzedawanej w latach 2003-2009. Z powodu ogromu materiałów zaprzestano wydawania Encyklopedii, skupiając się na rozwoju serwisu. Z czasem dodano inne podserwisy, np. tvgry.pl.

Serwis podlega pod firmę GRY-Online S.A. założoną w 2000 roku.

Wizualnie serwis prezentuje się bardzo estetycznie, logicznie, jest podział na wyraźne części. Na stronie głównej znajdziemy charakterystyczny czerwony pasek, podzielony na poszczególne sekcje serwisu. Powyżej paska znajdziemy szybką wyszukiwarkę wybranych gier wg tytułów. Pod paskiem, w prawej części są reklamy (także z odnośnikami), przyciski „Lubię to!” najpopularniejszych serwisów społecznościowych.

Resztę strony głównej zajmują najnowsze wpisy newsów, recenzji gier, poradników wideo itp.

Jednak serwisu GRY-Online nie można nazwać liderem, jeśli chodzi o estetykę. Istnieją strony o grach ładniej zrobione niż ta.

 

Popularność – 6779 miejsce na świecie; 96 w Polsce.

Użytkownicy – zdecydowana przewaga kobiet nad mężczyznami.

Kwestia wykształcenia użytkowników – w większości użytkownicy nie mają wykształcenia albo chodzą do szkół. Niewielu z nich ma wykształcenie wyższe.

Miejsce wyświetlania serwisu – w szkole 🙂 w domu i w pracy zdecydowanie mniej

Polygamia.pl

Strona powstała w 2006 roku, a inspiracją do jej założenia było E3 (Electronic Entertainment Expo) – największa coroczna wystawa poświęcona grom komputerowym i wideo. Polygamia.pl miała być stroną, która spełniłaby wszystkie wymagania miłośników gier.

Zespół redakcyjny to grupa młodych mężczyzn w wieku ok. 20–30 lat. Wśród wymienionych współpracowników serwisu również znajdują się sami mężczyźni.

Witryna należy do grupy serwisów podpiętych do portalu Gazeta.pl, którego właścicielem jest Agora SA. U dołu i u góry strony znajdziemy odnośniki do pozostałych serwisów z grupy oraz informacji o samej spółce.

Polygamia.pl zawiera bazę gier komputerowych i ich recenzji, zapowiedzi; materiały redakcja zamieszcza w formie tekstów uzupełnionych grafikami, filmów i podcastów; witryna umożliwia użytkownikom prowadzenie blogów, udostępnia forum – przeglądanie jest dostępne dla wszystkich, inne formy aktywności, w tym komentowanie wszystkich dodawanych materiałów, wymagają zalogowania.

Na stronie głównej znajdziemy baner z nazwą witryny, kilkuelementowy pasek nawigacyjny z wyszukiwarką, odnośniki do polecanych artykułów, listę ostatnio dodanych wpisów, listę artykułów najczęściej czytanych i reklamy; u dołu strony znajduje się lista dodatkowych kategorii.

 

Polygamia.pl wg Alexa.com

Popularność – miejsce na świecie: 27 167; w Polsce: 467.

Użytkownicy to mężczyźni studiujący na wyższej uczelni, korzystający z serwisu w miejscu pracy. Większość pochodzi z Polski (87,7%), pozostali z Wielkiej Brytanii (4,5%), Niemiec (2,5%), Niderlandów (1,3%) i USA (1,1%). Do Polygamii trafiają głównie przez Gazetę.pl, Google i Facebooka.

 

Gamespot.com

Strona powstała w maju 1994 roku z inicjatywy Pete’a Deemera, Vince’a Broady’ego i Jona Epsteina. Poprzez zakup lub przejęcie serwis trafiał pod skrzydła kilku firm. Od 2008 roku pieczę nad nim ma firma CBS Interactive.

Szata graficzna strony jest prosta i przejrzysta, jednak sama strona jest rozbudowana, zwłaszcza pionowo. Górną część strony zajmuje menu i część graficzna z funkcją informacyjno-promocyjną, poniżej mamy w zależności od potrzeb podział na jedną, dwie lub trzy kolumny. Dolną część zamyka stopka z odnośnikami głównie zewnętrznymi.

 

Wg. alexa.com, Gamespot.com jest jedną ok. 490 najczęściej odwiedzaną stroną w Stanach Zjednoczonych i ok. 800 na świecie. Głównymi odbiorcami są mieszkańcy USA (42%), Wielkiej Brytanii (6%), Indii (6%), Kanady (4%) i Niderlandów (2,5%). Na stronę trafiają osoby bez wykształcenia i uczniowie szkół, ale studenci już nie. Najczęściej wchodzą na stronę na terenie szkół. Jeśli chodzi o płeć, to nieco częściej do Gamespotu trafiają kobiety.

Analiza porównawcza z wykorzystaniem benchmarkingu

 

Kryterium oceny

* * *

Podział treści na kategorie

1

0,5

2

Wyszukiwanie

1

1

2

Układ poszczególnych artykułów

1

1

1

Etykietowanie

0,5

0

0,5

Nawigacja

1

0,5

1

Mapa serwisu

0

0

0

Filtry sortujące

1,5

0,5

1

Reklamy i odnośniki zewnętrzne

0,5

1

1,5

Powiązanie z serwisami społecznościowymi

1

0,5

1

Profil użytkownika i personalizacja serwisu

2

1

2

 

Podział treści na kategorie

Gry-Online

Na stronie głównej jest wykaz działów w postaci czerwonego paska. Wydzielone sekcje to: newsroom, encyklopedia, poradniki, o grach, video, tvgry.pl, pobierz, gameplay, darmowe gry, sklep i forum. Nie ma absolutnej podzielności materiałów – wiele elementów jest ze sobą w taki czy inny sposób związanych. Dla przykładu poradniki zawsze są ściśle powiązane z opisami gier z sekcji encyklopedycznej, podobnie jak materiały wideo.

Inny przykład – news zawarty w newsroom prowadzi do wpisu z gameplay.

Tvgry.pl – rodzaj internetowej telewizji portalu, gameplay – platforma blogów na różnorodne tematy, niekoniecznie związane z grami, darmowe gry – zbiór darmowych gier, większość poprzez Internet.

 

Polygamia

Podstawowy podział treści jest widoczny w kilkuelementowym panelu nawigacyjnym. Oddzielono w nim część „redakcyjną” – zawierającą materiały od redakcji – od „społecznościowej”, związanej bardziej z aktywnością użytkowników. Ten podział na strefy wydaje się jednak mało jasny i raczej jest orientacyjny. Redakcyjna część zawiera kategorie: Recenzje, Polecamy, Wideo, Zapowiedzi, Edycje kolekcjonerskie, Podcasty; społecznościowa: Blogi, Forum, Stare Forum, Radio, Baza gier, Ludzie, Newsletter. Podział treści w obrębie części redakcyjnej wydaje się trudny do zrozumienia.

U dołu witryny znajduje się wspomniana już lista dodatkowych kategorii, obejmująca: Platformy, Przenośne, Czekamy, Polecamy, Serie, Gramy na – które mają jeszcze swoje subkategorie, co tylko potęguje wrażenie chaosu.

 

Gamespot

Główny podział treści jest widoczny już na pierwszej stronie w menu: gry, recenzje, nowości, wideo i społeczność. Nic się nie miesza, podział jest prosty i logiczny. Poszczególne działy w zależności od wymagania posiadają poddziały i kategorie.

Wyszukiwanie

Gry-Online

Na stronie głównej jest szybka wyszukiwarka gier. Wystarczy wpisać kilka liter, a serwis podpowie tytuł gry. Jakość podpowiadania jest bardzo dobra. Istnieje również możliwość wyszukiwania  wg poszczególnych filtrów. Można przeszukiwać na stronie głównej wyłącznie gry, możliwość szukania np recenzji, newsów itp. – tylko z poziomu danych sekcji. Tam można wpisywać tytuły gier, których dotyczy materiał, bądź artykułów. Newsy możemy wyszukiwać wg daty wydania w małym kalendarzyku.

Na stronie głównej istnieje możliwość wyboru materiałów (zarówno gier, jak i newsów), wg platform, czyli PC, PS3, Xbox, Nintendo, oraz daty publikacji.

W sekcji encyklopedia podział na platformy jest jeszcze bardziej szczegółowy, uwzględnia wybrane konsole, ale też gry poprzez serwisy www.

Pozostałe sposoby podziału to: gry po premierze i przed nią, według tematyki, kategorii oraz daty wydania (roczniki).

 

Polygamia

Wyszukiwarka znajduje się tuż przy pasku nawigacyjnym – jest obecna w tym miejscu na każdej podstronie. Wyszukiwarka podpowiada jedynie ostatnio używane hasła wyszukiwawcze.

Dostępne są trzy opcje dookreślenia wyszukiwania: „szukaj gier”, „w serwisie”, „w Gazeta.pl”. Wyniki wyszukiwania w zależności od wybranej opcji:

  • brak wyboru lub „szukaj gier” – opis gry z wymaganiami sprzętowymi, „Informacje o…” – materiały redakcyjne i z blogów (częściowa lista, można przejść dalej), wypowiedzi na forum (ts.), propozycje innych gier („Inni grają w…”);

  • „w serwisie” – wyniki zebrane z materiałów od redakcji i z blogów wyświetlane na podstronie Gazety.pl;

  • „w Gazeta.pl” – ogólne wyniki z całego portalu.

Wpisanie do wyszukiwarki hasła, które nie jest pełną nazwą gry, spowoduje przeniesienie do podstrony z wyszukiwarką gier, do której można przejść także przez Bazę gier.

Na stronie z wynikami znajduje się dodatkowy panel wyszukiwania gier (wg nazwy, wydawcy lub gatunku) – w trakcie wpisywania hasła otrzymujemy podpowiedzi z bazy, wyniki są ukazywane jw.

Na podstronie wyszukiwarki bazy gier znajduje się panel z dodatkowymi filtrami wyszukiwania (tu m.in. platforma, data wydania, polska wersja językowa, wydawca, liczba graczy, ograniczenia wiekowe).

Wyszukiwarka nie radzi sobie ze znakami specjalnymi (np. &), nawet jeśli podpowiadane tytuły je zawierają.

 

Gamespot

Umieszczenie okienka wyszukiwania tuż przy logo serwisu sugeruje, że ta czynność jest bardzo ważna na stronie. Okienko to informuje nas jedynie o grach w bazie serwisu, dopiero po akceptacji wpisanej frazy pojawia nam się możliwość wyboru także innych kategorii. W prostym wyszukiwaniu po wpisaniu co najmniej trzech liter szukanej frazy pojawiają się podpowiedzi, dodatkowo istnieje możliwość zobaczenia kolejnych wyników wyszukiwania już w okienku podpowiedzi.

Przeszukiwanie treści innych niż gry jest możliwe dopiero z poziomu konkretnego działu, w którym te treści się znajdują, przykładem mogą tu być recenzje czy nowości. Okienka wyszukiwawcze w poszczególnych działach nie mają żadnych podpowiedzi.

Układ poszczególnych artykułów

Gry-Online

W sekcji encyklopedycznej, kiedy klikniemy na wybrany tytuł gry, całość jest podzielona na kilka poziomów/wierszy, jak pliki, wideo, podstawowe informacje itp. Dopiero wybór platformy wydania przekierowuje do obiektywnie streszczonego opisu gry. W tej samej części mamy dostęp do innych materiałów ściśle związanych z daną grą, jak recenzje, poradniki, newsy itd. Układ artykułu też jest podzielony poziomo, z pewnymi drobnymi okienkami po bokach: np. data premiery danego tytułu, producent/wydawca gry, oferta kupna w sklepie, symbole PEGI, zbliżone gry, materiały wideo, komentarze.

Sekcje inne niż encyklopedie mają zbliżony układ,  ale różnią się tym, iż są obecne multimedia (grafika, filmy) między wierszami tekstu. Recenzja gry zawiera ponadto małe okienka z boku tekstu z informacjami jak np. w skrócie, coś o twórcy gry czy wykaz plusów i minusów gier. Artykuły mogą zostać wczytane w całości na  danej stronie bądź podzielone na kilka stron, do każdej z nich można się dostać poprzez cyfry na dole. Strony dalsze niż pierwsze recenzji gier z reguły są niepełne (z powodu braku opłacenia abonamentu).

 

Polygamia

Materiały dostępne na stronie głównej oraz poprzez kategorie z panelu nawigacyjnego przypominają układ bloga: wszystkie materiały danej kategorii na podstronach wyświetlane są w formie rozbudowanych list (każda pozycja obejmuje podstawowe dane: autor, nagłówek, lid, data publikacji, kategoria, tagi, oraz grafikę lub screen) – po których możemy się poruszać za pomocą wielostronicowej ścieżki.

Podstrona poświęcona recenzjom stanowi bardziej rozbudowaną wersję powyższego schematu: lista recenzji została podzielona na dwie pomniejsze ze względu na rodzaj dystrybucji, całość uzupełniono indeksem.

Poszczególne materiały dostępne w serwisie – artykuły, recenzje, podcasty itd. – są dostępne w całości na 1 stronie. Wszystkie komentarze do nich również są od razu dostępne. Po prawej stronie mamy stały panel z banerem redakcyjnym, odnośnikami do najczęściej czytanych artykułów i reklamy. Na lewo od przeglądanego materiału umieszczono ruchomy panel umożliwiający dodanie komentarza pod artykułem (podcastem itd.), aktywności związane z Facebookiem i przesłanie treści e-mailem.

Strona poświęcona danej grze w bazie niczym nie różni się od strony z wynikami wyszukiwania.

 

Gamespot

Istnieją trzy rodzaje stron z informacjami.

Pierwszą jest strona informująca o grze, składa się z graficznej części, na której umieszczone są podstawowe informację o interesującej nas grze, czyli na jakiej konsoli możemy zagrać i oceny. Poniżej pojawiają się odsyłacze do wszystkiego, co z daną grą jest związane, a znajduje się w serwisie, czyli nowości, zdjęcia, filmiki, możliwość oceny i udziału w dyskusji na forum.

Drugą stroną są artykuły znajdujące się w nowościach. Tam, gdzie w grach były podstawowe informacje, tutaj mamy po prostu odsyłacze do innych nowości. Poniżej mamy tytuł i podtytuł artykułu oraz informacje o autorze i dacie opublikowania, następnie pasek społecznościowy i dalej artykuł połączony ze zdjęciami, czasami plikiem wideo. W prawej kolumnie pojawiają się informacja o grze, której artykuł dotyczy, oraz odsyłacze do innych nowości na stronie. Dolną część zajmują komentarze czytelników.

Trzecią stroną są recenzje. Tutaj znów część graficzna u góry informuje o podstawowych danych: tytule recencji, dacie jej opublikowania i dacie premiery gry, której dotyczy. Poniżej mamy informację o autorze i możliwość śledzenia go na portalach społecznościowych. Następnie pojawiają się odsyłacze społecznościowe i tekst, podobnie jak w nowościach poprzeplatany zdjęciami, filmami i cytatami. Recenzja kończy się paskiem oceny gry z wyliczeniem jej plusów i minusów, a pod nią pojawia się krótka biografia autora recenzji i znów możliwość śledzenia. Na tym jednak recenzja się nie kończy, poniżej mamy odsyłacze do innych recenzji na stronie, a następnie komentarze czytelników i po prawej pojawia się taki sam boks jak w nowościach, czyli informacja o grze, której recenzja dotyczy, i od razu możliwość jej oceny.

 

Etykietowanie

Gry-Online.

Gry są oznaczone etykietami, wg których można ustalić tematykę, kategorię, platformę gry itp. Po klinknięciu w daną etykietę jesteśmy przenoszeni do encyklopedii, gdzie widzimy gry oznaczone wybraną etykietą.

Elementy inne niż opisy gier z kolei mogą posiadać tagi, najpewniej tworzone przez użytkowników.

 

Polygamia.

Wszystkie dodane materiały są opatrzone etykietami – każda jest przy okazji odnośnikiem do listy materiałów, które mają coś z daną etykietą wspólnego; to niedookreślenie jest w tym wypadku istotne – kiedy klikamy dany tag, otrzymujemy listę podzieloną na dwie części: „Wszystko o: [tag]” oraz „Encyklopedia: [tag]”. Etykiety nie są nierozerwalnymi frazami – w przypadku tagów kilkuelementowych zawartość strony będzie przeszukiwana pod kątem obecności każdego z elementów.

Ciekawostką jest, że przez stronę o redakcji witryny można przejść przez łącze „o nas” (sic!) do podstrony zatytułowanej Encyklopedia polygamia – lista stron tematycznych serwisu  polygamia. W rzeczywistości jest to alfabetyczny indeks etykiet. Strona zawiera tagi polsko- i anglojęzyczne.

Etykietą może być wszystko – od nazwy gry lub platformy, przez hasła ogólne (typu: „test”, „cena”, „polscy twórcy”) po niezrozumiałe bez kontekstu zapisy w rodzaju: „360”, „pa pa generacjo”, „w którym świecie żyjesz”. Zalogowany użytkownik może sam etykietować swoje teksty, nie musi się ograniczać do tagów już istniejących w bazie.

 

Gamespot.

Właściwie nie ma etykietowania na stronie, ale też ich pojawienie się mogłoby wprowadzić niepotrzebny chaos. Pod etykietowanie można by podciągnąć jedynie podporządkowanie gier do konkretnych konsol lub plików wideo przydzielonych do określonych poddziałów.

Nawigacja

Gry-Online

Jest obecny duży przycisk na górze strony do strony głównej. Tę samą funkcję pełni również pasek w górnej części okna przeglądarki, ale tylko na niektórych podstronach. Jest informacja o tym, czy dana strona jest podstroną i czego.

Opisy gier praktycznie zawsze zawierają odnośniki do materiałów tematycznie związanych z daną  grą, jednak z powodu dużego powiązania poszczególnych elementów z różnymi działami nie zawsze coś może należeć do przewidzianej przez nas sekcji. Jest to momentami… dezorientujące dla użytkownika.

 

Polygamia

Poziomy globalny panel dostępny z każdej z podstron – obejmuje wyszukiwarkę oraz dwa ciągi opisanych już łączy.

U dołu podstron prezentujących swoją zawartość w formie rozbudowanych list i indeksu etykiet znajduje się wielostronicowa ścieżka. Z tego rozwiązanie korzysta się też przy prezentacji wyników wyszukiwania.

Strona w zasadzie nie oferuje ścieżki dostępu, co jest zrozumiałe ze względu na specyficzną (chaotyczną) budowę witryny. Podobną formę można spotkać jedynie przy opisach konkretnych gier w bazie – obrazuje ona jednak nie „drogę”, jaką użytkownik strony musiał „przejść” do tego momentu, ale stopniowe uszczegółowianie wyszukiwania.

 

Gamespot

Logo serwisu odsyłające na stronę główną i wraz z paskiem menu jest nawigacją globalną, czyli występują na każdej z podstron. Dodatkowo w orientacji pomaga ścieżka dostępu, która pojawia się zaraz pod górną częścią graficzną. Na stronach z wynikami wykorzystano „paginację” numeryczną.

Brakuje jedynie rozwiązania dla przeciągających się stron w pionie.

Mapa serwisu

Gry-Online

Nie udało się odnaleźć takowej.

 

Polygamia

Brak mapy.

 

Gamespot

Brak mapy serwisu.

Filtry sortujące

Gry-Online

W części encyklopedycznej po wybraniu wybranej etykiety można posortować gry wg popularności, oczekiwań, oceny, daty wydania (to zależy, czy to tematyka, platforma, kategoria itd.).

Sekcja poradniki daje możliwość sortowania poradników wg popularności czy najnowszych, a kodów i trainerów – wg tego, czego poszukujemy.

Newsy możemy posortować wg popularności, daty publikacji, ważności, tematów i wiadomości prasowych. Po kliknięciu w tematy (które są również tagami) wybieramy newsy o interesującym nas temacie.

Pozostałe sekcje zawierają własne zestawy filtrów, zasadniczo  bardzo podobne do opisanych wcześniej.

 

Polygamia

Filtry obecne są w bazie gier. Na pierwszej podstronie rozbito je na dwie grupy. Pierwsza (Popularne gatunki, Platformy, Kategoria wiekowa) znajduje się w pionowej ramce po lewej stronie, druga – położona u dołu strony – jest bardziej rozbudowana i chaotyczna, zawiera odnośniki m.in. do platform, gier o określonej tematyce, popularnych gier, kultowych twórców. Kategorie się powtarzają i wydaje się, że o ich wyborze zdecydowano przypadkiem. Jeśli klikniemy dowolną kategorię w dowolnej grupie, przejdziemy do kolejnej podstrony o podobnym układzie, ale lewy panel będzie bardziej rozbudowany i funkcjonalny, będzie można np. wybrać datę wydania, wydawcę lub liczbę graczy.

Poza tym namiastkę filtrowania mamy przy określeniu zakresu wyszukiwania (gry, serwis, Gazeta.pl).

Gamespot

Każdy z działów ma przygotowane filtry w zależności od potrzeb.

Baza gier ma kategorie według konsol, na które poszczególne gry zostały wydane. Dodatkowo istnieje możliwość przeszukiwania bazy, ustawiając filtry: gatunek, platforma, minimalna ocena, temat, region, data premiery, data zakończenia projektu, twórców, np. wydawcy czy dystrybutora. Ponadto można ustalić literę, na którą ma się zaczynać gra, i sortowanie alfabetyczne, w zależności od oceny użytkowników, oceny Gamespotu i wg daty premiery. Wyniki można ukazać w formie listy lub jako ikony czy też zdjęcia z podpisem.

Recenzje mają możliwość sortowania wg daty premiery oraz ocen najwyższych i najniższych, a także filtry wyników na konkretną literę lub platformę, na której recenzent zapoznał się z tytułem.

Nowości można ukazać jedynie w formie listy lub jako zdjęcia z podpisem.

Wideo ma tylko ustalone odgórnie kategorie, po których możemy się poruszać.

Zalogowany użytkownik posiada także filtry do przeszukiwania swoich recenzji i ocen.

Reklamy i odnośniki zewnętrzne

Gry-Online

Reklamy są nachalne, zwłaszcza jeśli zajmują całą szerokość strony (reklama ładuje się na pożądanym artykule). Mogą też mieć postać wypełnienia tła strony po bokach, jednak nie na wszystkich stronach. Zasadniczo reklamy dotyczą pewnych gier (obecnie World of Warplanes). Przy niektórych artykułach (recenzjach, wpisach na blogu itp.) na dole są zauważalne oferty kupna gier po wskazanych cenach. Klikanie w nie powoduje przeniesienie do sklepu. Na stronie głównej, nieco po prawej są minireklamy z odnośnikami do gier z sekcji darmowe. Na samej górze strony głównej jest filmik z prezentacją gry (World of Warplanes).

Wideo umieszczane w serwisie najczęściej także poprzedzone są reklamami.

 

Polygamia

Reklamy pojawiają się – podobnie jak w przypadku Gier-Online – za ramką z właściwą treścią strony lub – co częstsze – w formie banerów reklamowych (niekiedy ruchomych) nad banerem z nazwą portalu. Ich tematyka może odbiegać od profilu serwisu. Poza tym pod listą najczęściej czytanych artykułów występuje ciąg reklamowych odnośników, z których część jest związana z tematyką serwisu (dotyczą np. gier przeglądarkowych, konsol). Reklamy znajdują się również u dołu strony. Podsumowując: reklam jest sporo, ale pojawiają się w wyznaczonych miejscach i nie są szczególnie napastliwe.

Na stronie znajdują się odnośniki do Gazety.pl i powiązanych witryn oraz facebookowego profilu Polygamii.

 

Gamespot

Reklamy w niewielki sposób ingerują w odbiór treści na stronie. Pojawiają się głównie w formie dwóch pasków, pierwszy znajduje się tuż pod częścią graficzną, a drugi nad stopką, oraz banera w prawej kolumnie. Tematyka reklam potrafi odbiegać od gier, ale najczęściej paski zajęte są reklamą firmy, która opiekuje się Gamespot.com, lub reklamą samego serwisu.

Umieszczane wideo na stronie także nie posiada poprzedzających go reklam.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamiana reklamy na wydarzenie w serwisie. Zamiast wyskakujących reklam na głównej stronie w części graficznej lub w prawej kolumnie mamy informację o nowych grach, konsolach i sprzętach komputerowych, które odsyłają do stron zewnętrznych, ale graficznie przypominajacych serwis Gamespot lub będących powiązanymi z nim.

Odnośniki zewnętrzne na stronie znajdujące się w stopce odsyłają do innych projektów związanych z grami komputerowymi lub bezpośrednio podlegajacych firmie CBS Interactive.

Powiązanie z serwisami społecznościowymi

Gry-Online

Na górze strony i w poszczególnych opisach/artykułach są przyciski/odnośniki do wybranych serwisów społecznościowych – Google+, Twitter, YouTube oraz Facebook. Dwa ostatnie przyciski mogą prowadzić nie tylko do profilów na Grach-Online, ale również do gameplay i TVgry.

Na stronie głównej ponadto są aplikacje/odnośniki z boku do Facebooka, G+ i Twittera wraz z informacją, ile osób polubiło/tweetowało itd.

Opisy gier zawierają standardowe przyciski „Lubię to!” Facebooka, G+ i Twittera – z informacją, ile osób „polubiło to”.

Filmy w TVgry zawierają przyciski „Lubię to!”, „Udostępnij” (oba z Facebooka) oraz przyciski do głosowania, czy dany film nam się podoba, czy nie. Brak tam przycisków związanych z G+ i Twitterem.

Sklep dla graczy nie ma żadnych przycisków, podobnie jak sekcje poradniki, darmowe gry i gry MMO.

Gameplay ma standardowe przyciski „Lubię to!” Facebooka, G+ i „Tweetnij” przy poszczególnych wpisach blogów.

Możliwe jest zalogowanie się do serwisu poprzez Facebook.

 

Polygamia

Witryna zdecydowanie faworyzuje Facebook. Przy banerze z nazwą serwisu znajduje się przycisk „Lubię to!”, u dołu strony jest ikona z linkiem do facebookowej strony Polygamii, wspomniany ruchomy panel przy poszczególnych artykułach odnosi się do Facebooka. Dopiero przy wynikach wyszukiwania pojawiają się inne portale: rezultatami wyszukiwania można się podzielić przez Facebook, NK i Wykop.pl (i e-mail). Te same opcje mamy do wyboru przy przeglądaniu konkretnych gier z bazy. Przy opisach gier znajduje się dodatkowy przycisk „Lubię to!”. Wpisami na blogach można się podzielić przez Facebook, Wykop, Twitter oraz e-mail. Nie ma możliwości logowania przez jakikolwiek portal społecznościowy.

 

Gamespot

Już na stronie głównej w pasku u samej góry widać powiazanie serwisu z Facebookiem, Twitterem i YouTube’em. W stopce istnieje także możliwosć subskrybcji za pomocą kanału RSS. Jak było już wspomniane połączenie z serwisami społecznościowymi pojawia się także w każdym z artykułów, gdzie można od razu włączyć śledzenie autorów na Twitterze.

Powiązanie jest także odczuwalne po stronie zalogowanego użytkownika, umożliwiając mu wysyłanie tweetów. Samo zalogowanie możliwe jest także za pośrednictwem konta na Facebooku, Twitterze lub Google.

Profil użytkownika i personalizacja serwisu

Gry-Online

Istnieje możliwość zmiany kolorystyki serwisu (domyślny jasny bądź ciemny). Możemy stworzyć listę własnych ulubionych gier, dodać komentarze pod artykułami i oceniać gry. Jednak brakuje powiązań z serwisami społecznościowymi i możliwości wysyłania wewnętrznej poczty.  Za zakupy wewnątrz serwisu otrzymujemy GOL-e, a te można zamieniać na nagrody – głównie na okres abonamentu. Zdecydowanie więcej możliwości korzystania z serwisu jest po opłaceniu abonamentu.

Można stworzyć własny blog na Gameplay, ale wpierw należy wysłać swój tekst do redakcji Gier-Online. Jeśli jej się spodoba – mamy zgodę na tworzenie bloga.

 

Polygamia

Założenie konta umożliwia użytkownikom komentowanie treści, ocenę gier, stworzenie bloga w ramach serwisu (teksty nie wymagają autoryzacji redakcji) i publikowanie postów na forum. Polygamia umożliwia wymianę wiadomości z osobami posiadającymi konto w portalu Gazeta.pl. Można tworzyć grupy znajomych i dodawać zdjęcia. Edycja profilu sprowadza się do uzupełnienia danych (szczególnie pod kątem gier – np. posiadane platformy, ulubione gatunki, ostatnio grane). Brak możliwości personalizacji serwisu i powiązań z portalami społecznościowymi.

 

Gamespot

Pierwszą personalizacją strony może być ustawienie, czy jesteśmy po ciemnej czy jasnej stronie mocy, na kazdej stronie w górnym prawym rogu. Po zalogowaniu użytkownik może wysyłać bezpośrednio z serwisu tweety na swojego Twittera, stworzyć blog, oczywiście o tematyce gier komputerowych, udzielać się na forum, publikować recenzje i zdjęcia. Ponadto można tworzyć własne kolekcje gier, które gracz chciałby posiadać, które posiada, w które gra lub grał, oraz gier, które udało mu się ukończyć.

Użytkownik może dodawać znajomych, być z nimi w kontakcie za pośrednictwem wewnętrznej poczty i śledzić poczynania innych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *