Praca, przygotowana na zajęcia z Historii Książki pod kierunkiem dr hab. Iwony Imańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, rzuca światło na niezwykłą historię kwartalnika, który ukazywał się w latach 1756-1763.

Link do pełnej pracy 📚

Czasopismo to było redagowane przez Wawrzyńca Mitzlera de Kolofa i miało być pierwotnie wydawane po niemiecku, lecz dzięki wsparciu Józefa Aleksandra Jabłonowskiego zmieniono je na łacińskie. Mitzler, choć stworzył czasopismo głównie dla cudzoziemców, starał się także przyciągnąć polskich czytelników.

Wprowadzając elementy nowości, czasopismo poruszało tematy z zakresu prawa politycznego, historii Polski, recenzji książek oraz ogólnych uwag o stanie literatury i nauki w kraju. Mitzler dążył do stworzenia wokół pisma społeczności naukowej, wzorując się na niemieckim piśmie „Acta Eruditorum”.

Praca analizuje problemy finansowe i logistyczne związane z wydawaniem czasopisma oraz próby przyciągnięcia prenumeratorów. Znaczącą rolę odegrał w tym procesie mecenas Jabłonowski, który zdeklarował się na sfinansowanie pierwszego rocznika.

Warto zgłębić pełną analizę, która kryje się za linkiem do pełnej pracy na portalu Academia.edu. Zachęcam do odkrywania tej fascynującej historii oraz do refleksji nad rolą „Acta Litteraria” w rozwoju nauki i kultury w Polsce tego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.